Sztuczne palmy w doniczce

ByDaniel

Sztuczne palmy w doniczce

Sztuczna palma od wielu lat wykorzystywana jest do dekoracji domów, mieszkań, ogrodów zimowych, domków letniskowych czy domów wczasowych. Sztuczne palmy tworzą przytulną atmosferę i sprawiają, że czujesz się jak w tropikach. Nie potrzebują też światła, podlewania ani żadnych innych specjalnych wymagań.

Palma w doniczce: Trochę historii

Dziś nie trzeba poświęcać miesięcy i lat ciężkiej pracy, aby udekorować wnętrze luksusowym drzewem zwieńczonym koroną z jasnozielonych liści: wystarczy zamówić sztuczną palmę w sklepie internetowym. Ale czy wiesz, kiedy stało się modne dekorowanie domu egzotycznymi roślinami?

Dekorowanie domu egzotycznymi roślinami

Według badaczy trend ten pojawił się po raz pierwszy w XIII wieku, kiedy to wśród szlachty zapanowała moda na ogrody zimowe, w których wykwalifikowani ogrodnicy uprawiali egzotyczne zamorskie rośliny. Szczególnie znany był ogród zimowy wybitnego teologa Alberta Wielkiego, który żył na przełomie XII-XIII wieku. Przez długi czas luksusowe egzotyczne kwiaty i drzewa kosztowały bajeczne pieniądze, dlatego mogli sobie na nie pozwolić tylko monarchowie i najbogatsi członkowie szlachty.

Nic dziwnego, już w tamtych czasach, aby pozostać “w modzie” i uchodzić za postępowych, należało wykazać zainteresowanie odkryciami naukowymi i geograficznymi, a jeszcze lepiej – wykazać nowatorstwo zamorskiej ciekawości.

Palmy w XIX wieku

Nowy wybuch mody na palmy we wnętrzach nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy to każda szanująca się rodzina szlachecka spieszyła się, aby potwierdzić swoje poważanie poprzez posiadanie starannie wypielęgnowanej palmy w dużej wannie w domu.

Buntownicze wiatry rewolucji w wielu krajach europejskich bezlitośnie zniszczyły uporządkowane życie wielu rodzin. Życie na granicy przetrwania zmusiło ich do porzucenia wszelkich “ekscesów”. Mieszkań dla zwykłych ludzi zaczynało brakować i stwierdzono, że sztuczne palmy zostały jednogłośnie uznane za element obcy, nie do przyjęcia, znak życia klasy średniej. Zostały one bezwzględnie (i na stałe) wygnane z domów i mieszkań sumiennych obywateli.

Sztuczne palmy w XX wieku

Co ciekawe, dopiero w latach powojennych sztuczne palmy (https://sklep.green-designers.pl/kategoria/palmy-xxl) zaczęły ponownie pojawiać się we wnętrzach, ale najczęściej zajmowały honorowe miejsce w gabinetach i recepcjach wysokich urzędników, w holach sanatoriów, restauracji i hoteli. Oczywiście, luksusowa palma zupełnie nie pasowała do ascetycznych wnętrz mieszkań komunalnych.

Upowszechniły się one dopiero stosunkowo niedawno, wraz z pojawieniem się dużej liczby kwiaciarni, w których można wybrać palmę na każdy gust. Jednak zarówno znacznie przyspieszone tempo życia, jak i brak dostatecznie przestronnej, dobrze oświetlonej przestrzeni w małym mieszkaniu to dla wielu rodzin mocne argumenty przemawiające za zakupem sztucznego drzewka, praktycznie nie do odróżnienia od jego naturalnego pierwowzoru. Dzisiaj ceny sztucznych palm do wnętrz są całkiem przystępne, a ich jakość i asortyment zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta.

 

About the author

Daniel administrator